نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله ۲۸۰۰

نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله 2800
نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله ۲۸۰۰

در این مطلب نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله بر اساس ۲۸۰۰ را برای دانلود قرار دادیم امیدواریم مفید واقع شود.

توضیحات و روش کار برنامه :

عرض بنا :عرض خود بنا و نه زمین را به برنامه بدهید، این مقدار نمی تواند صفر و یا کمتر از آن باشد.

طول بنا : طول خود بنا و نه زمین را به برنامه بدهید، این مقدار نمی تواند صفر و یا کمتر از آن باشد.

توجه کنید که این مقادیر در لحظه کنترل واژگونی وارد محاسبات شما می شوند، پس در وارد کردن مقادیر دقت کنید.

تعداد طبقات ساختمان : این برنامه تا هشت طبقه را محاسبه می کند ( به بند ۲-۳-۲ آئین نامه ۲۸۰۰ هم توجه شود) علت محدود کردن برنامه به هشت طبقه به علت این بوده که جدولی که پایین تر برای توزیع و واژگونی تنظیم شده این تعداد ردیف داره و عرف و عمومیت ساختمانها توی این تعداد طبقات هستند و اگه بیشتر انتخاب می کردیم تعداد زیادی از ردیف های جدول خالی می ماند.

ارتفاع ساختمان : ارتفاع ساختمان را از روی تراز پایه وارد کنید. البته به بند ۲-۳-۲ آئین نامه ۲۸۰۰ هم توجه کنید.

نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله 2800
نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله ۲۸۰۰

تعیین نوع اسکلت بنا : این قسمت خیلی مهم است ،چون براساس آن نوسان اصلی ساختمان طبق بند ۲-۳-۶ آئین نامه ۲۸۰۰ محاسبه می شود و همچنین مشخص کردن اینکه جداگرهای میان قابی وجود دارند یا خیر.

نوع قاب : خمشی بودن و یا نبودن این قسمت از قسمت ” تعیین سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی در راستاهای X و Y  تعیین می شود، یعنی اگه شما در آنقسمت قاب خمشی را انتخاب کنید مثل این است که شما در تعیین زمان اصلی ساختمان قاب خمشی را محاسبه کردید. می تونید چند مثال دستی را حل و با برنامه چک کنید تا کامل تر متوجه نحوی کار برنامه شوید.

تعیین شتاب مبنای طرح : طبق ۲-۳-۳ و جدول ۲ مقدار آن را تعیین کنید.

تعیین ضریب اهمیت ساختمان : طبق بند ۲-۳-۷ و جدول ۵ مقدار آن را تعیین کنید.

طبقه بندی نوع زمین : طبق بند ۲-۳-۵ و جدول ۴ نوع آن را مشخص کنید.

تعیین سیستم مقاوم در برابر نیروی جانبی : طبق جدول ۶ نوع سیستم را انتخاب کنید .در انتخاب نوع سیستم توجه کامل را داشته باشید چون با انتخاب قاب خمشی و یا انواع دیگر ضریب بازتاب ساختمان فرق می کند و نیز مقدار ضریب رفتار طبق نوع سیستمی که انتخاب می کنید تعیین می شود، دقیقا مطابق با جدول ۶ مقدار ضریب تعیین می شود و می توانید مقدار ضریب را در خلاصه اطلاعات طراحی ببینید.

نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله 2800
نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله ۲۸۰۰

خلاصه اطلاعات طراحی : شتاب مبنای طرح و ضریب اهمیت دقیقا از انتخاب شما در قسمت خودش تعیین می شود و در این قسمت می توانید مقداری که برنامه برای محاسبات منظور کرده را ببینید.

مقدار ضریب بازتاب : از نوع خاک محل و زمان تناوب اصلی ساختمان و پارامترهای موثر طبق بند ۲-۳-۴ تعیین و محاسبه می شود.

مقدار ضریب رفتار : از نوع سیستمی که انتخاب کردید دقیقا مطابق جدول ۶ آئین نامه تعیین می شود. کنترل نسبت ضریب بازتاب به ضریب رفتار هم کنترل می شود و در صورت کم بودن این نسبت به صورت اخطار در جلوی این نسبت نمایش داده می شود و به صورت قرمز رنگ نشان داده می شود. مقدار نیروی جانبی اضافه در طبقه آخر که به نیروی شلاقی هم معروف است،  در صورتی که زمان تناوب ساختمان بیشتر ۰٫۷ ثانیه باشد، منظور می شود و مقدار آن نمایش داده می شود و اگه مقدار آن بیشتر ۰٫۲۵ نیروی برش پایه باشد اخطاری اعلام می کند.

ضریب زلزله : هم که از فرمول خودش و ضرایبی که در بالا عنوان شده، محاسبه می شود و مقدار حداقل آن کنترل می شودو اگه مقدار کمتر از ۰٫۱AI باشد اخطاری نشان می دهد. و بالاخره برای مقدار برش پایه هم مطابق با ضریب زلزله کار می کند و حداقل را اعلام می کند. البته باید گفت که چنین اتفاقی نمی افتد و مقدار حداقل برش پایه تقریبا هیچ گاه (ونه هیچ گاه) اتفاق نمی افتد.

نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله 2800
نرم افزار محاسبه استاتیکی زلزله ۲۸۰۰

توزیع نیروی برشی : در این قسمت فقط وزن و ارتفاع هر طبقه را وارد کنید، البته جمع جبری ارتفاع و وزن وارد شده نباید مغایر با اعدادی باشد که در بالا وارد کردید که در این صورت اخطاری در پایین جدول نشان داده می شود. توزیع نیروی زلزله دقیقا مطابق بند ۲-۳-۹ انجام می شود. کنترل واژگونی اینطور محاسبه می شود که با فرض اینکه نیروی وزن هر طبقه دقیقا در مرکز سطح آن طبقه است لنگرگیری می کند و دست آخر جمع لنگرهای مقاوم را بر جمع لنگرهای نیروی جانبی تقسیم می کند و نسبت را با ۱٫۷۵ مقایسه و در صورت مغایرت به صورت اخطار نمایش می دهد.

نیروی قائم زلزله : نیروی قائم زلزله نیز طبق بند ۲-۳-۱۲ و دقیقا طبق رابطه ۲-۱۳ کنترل می شود و برای تیر طره ها طبق بند ۲-۳-۱۲-۲ این مقدار دوبرابر منظور می شود وضرایب A و I رو نیز از قسمت بالا که انتخاب کردید منظور و محاسبه می کند.

نیروی جانبی زلزله به قطعات الحاقی هم درست مثل بند ۲-۸ و با ضرایب جدول ۷ اعمال می شود و ضرایب A و I را نیز از قسمت بالا که انتخاب کردید منظور و محاسبه می کند.

رمز فایل های دانلود شدهرمز فایل : civilworld.ir

لینک های دانلودلینک دانلود مستقیم – با حجم ۳.۱۰ مگابایت 

منبع مطلبگردآوری : گروه مهندسی دنیای عمران

منبع مطلبمنبع : www.icivil.ir

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *